Hydroizolacja na balkonie

Tematyka: Blog

Zrealizowanie hydroizolacji i okładziny z płytek na nowej albo naprawionej płycie balkonowej w celu umożliwienia odpływu wody, tafla balkonowa powinna mieć spadek mniej więcej 2% (absolutne minimum to 1%). Jeśli tafla konstrukcyjna nie ma spadku, to formuje się bezpośrednio na niej tzw. powłokę spadkową, która będzie zespolona z podłożem (Rys. 1).

Nie powinno się przy bieżącym celu wykorzystywać zwykłego cementu albo zaprawy cementowej, sporządzonej w betoniarce. Najlepszym materiałem są gotowe, przeznaczone przy tym celu, zaprawy zarabiane na budowie czystą wodą. Ich wytrzymałość na ściskanie powinna wynosić ok. 20 MPa, a grubość w najcieńszym położeniu (przy okapie) – 1 cm (o ile producent nie deklaruje inaczej).

Innym rozwiązaniem stanowi użycie gotowych zapraw PCC (takich samych, jak do reprofilacji i naprawy płyty). Stanowi to rozwiązanie niewątpliwie drogie, bieżącym niemniej jego zaletami są krótki czas wiązania również szybki przyrost wytrzymałości, niski skurcz i możliwość prowadzenia dalszych robót już po 2-3 dniach.

Ostatecznością (gdy w najcieńszym położeniu grubość powłoki spadkowej wynosi około 30 mm) jest wykonywanie powłoki spadkowej z cementu modyfikowanego tworzywami sztucznymi (tzw. Emulsją polimerową). Klasa takiego cementu powinna być identyczna albo możliwie bliska klasie cementu konstrukcyjnego płyty. To ostatnie rozwiązanie jest rzadko stosowane, gdyż zmusza trzy- lub czterotygodniową przerwę technologiczną przed ułożeniem mułu. Powłokę spadkową formujemy zawsze na powłoce sczepnej.

Następnym etapem jest zamocowanie profili brzegowych (obróbek) dzięki nierdzewnych kotew. Obróbka może zachodzić pod płytkę na maksimum 5-6 cm. Użycie mułu jako uszczelnienia zespolonego zmusza ponadto wcześniejsze antykorozyjne zabezpieczenie profilu brzegowego (obróbki), np. Dzięki żywicy epoksydowej, również zrealizowanie, na świeżo nałożonej powłoce, zabezpieczenia antykorozyjnego (posypki z piasku do żywic o uziarnieniu np. 0,2-0,7 mm). Dobrze jest w bieżącym celu wcześniej skonsultować się z producentem mikrozaprawy uszczelniającej.

Kirbud.pl to firma prężnie działająca w branży budowlanej. Przed podjęciem decyzji o budowie domu, czy zakupie mieszkania zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu. Przedstawiamy nowoczesne materiały budowlane, udzielamy wskazówek i porad dotyczących budownictwa. Na łamach naszego serwisu odnajdą Państwo również wiele informacji o produktach do budowy i materiałach wykończeniowych.
Copyright kirbud.pl - Budownictwo Warszawa