Mocowanie mechaniczne nowej warstwy ocieplenia
Renowacja istniejących ociepleń
Przy renowacji istniejących ociepleń, liczba łączników nie powinna być mniejsza niż 6 szt./m2. Decyzja o ich ilości i rozmieszczeniu należy do projektanta. Łącznik do montażu nowego ocieplenia trzeba zakotwić w taki sposób, aby przeszedł przez wszystkie warstwy nowego i starego izolatora (najlepiej w miejscach, gdzie pod płytami termoizolacyjnymi znajduje się klej) oraz został właściwie osadzony w podłożu. Głębokość zakotwienia łączników ustala się na podstawie Aprobaty Technicznej łącznika oraz klasyfikacji podłoża, określonego podczas odkrywek.
Wymagania dla łączników mechanicznych stosowanych do mocowania nowego ocieplenia na istniejących izolacjach, sformułowane w zaleceniach SSO, są następujące:
– obudowa – korpus tworzywowy i trzpień stalowy wkręcany potocznie nazywany łącznikiem wkręcanym.
Obecnie to najpewniejsze mocowanie mechaniczne dostępne na rynku, które zapewnia najwyższe bezpieczeństwo termoizolacji, mocowanych do fasad w kolejnych latach eksploatacji budynku, niezależnie od wpływów sił ssania i parcia wiatru, czy zmiennych oddziaływań temperatury w krótkim czasie. Wysokie parametry wytrzymałościowe łącznika pozwalają na pewne i bezproblemowe domocowanie zarówno istniejącej izolacji, jak i mocowanie nowoprojektowanych systemów ETICS.
Łącznik wkręcany umożliwia kontrolowany montaż izolacji, co w przypadku renowacji ociepleń zapewnia przeniesienie odpowiednio wysokich obciążeń, a ponadto ze stałą siłą dociśnie starą oraz nową izolację do podłoża, co zapewni bezpieczeństwo użytkowania na długie lata. Stalowa śruba pozwala na skuteczne zamocowanie wszystkich typowych izolacji.