Przygotowanie podłoża

Tematyka: Dom

Pierwszą czynnością jest przygotowanie podłoża. Polega ono na mechanicznym usunięciu zniszczonego i skarbonatyzowanego betonu (za pomocą młotków, przecinaków, młotów pneumatycznych itp.). Skorodowane pręty zbrojeniowe starannie oczyszcza się metalowymi szczotkami. Następnie przeznaczoną do naprawy powierzchnię odpyla się, usuwając kurz i luźne, niezwiązane cząstki. Można to zrobić za pomocą sprężonego powietrza oraz wody pod ciśnieniem. Dopiero wtedy można przystąpić do naprawy samej płyty balkonowej.
Przygotowanie zapraw naprawczych opisuje zawsze karta techniczna, którą należy wcześniej bezwzględnie przeczytać. Trzeba bardzo starannie odmierzyć ilość wody zarobowej i wlać ją do czystego naczynia. Sam sposób mieszania przebiega zawsze dwuetapowo. Do wody zarobowej wsypuje się suchy proszek i miesza kilka minut do uzyskania jednorodnej masy, bez grudek, zbryleń, smug itp. Po tym konieczna jest dwu-, trzyminutowa przerwa oraz ponowne przemieszanie. Dopiero tak przygotowana zaprawa jest gotowa do użycia. Do mieszania zazwyczaj używa się wiertarki niskoobrotowej z mieszadłem koszyczkowym lub elektryczną mieszarkę do zapraw (maks. 300 obr./min).
Jeżeli pręty zbrojeniowe są odkryte, należy je zabezpieczyć systemową zaprawą antykorozyjną. Oczyszczony pręt pokrywa się takim preparatem zwykle dwukrotnie, druga warstwa jest nakładana po wyschnięciu pierwszej. Kolejnym etapem jest wykonanie warstwy sczepnej. Nakłada sieją (wciera) za pomocą pędzla lub szczotki zawsze w matowo-wilgotne podłoże – oznacza to, że musi ono zostać wcześniej bardzo starannie nawilżone wodą (uwaga! na płycie nie mogą jednak tworzyć się kałuże). Zaprawę naprawczą trzeba nanosić na niezwiązaną warstwę sczepną (przy dotknięciu musi brudzić palce) za pomocą kielni lub pacy.
Czynności te w praktyce powinny być wykonywane niemal jednocześnie. Należy tu zwrócić uwagę na bardzo staranne wyprofilowanie naroży (jeżeli są
naprawiane). Na tym etapie należy zadbać o stabilne obsadzenie słupków balustrad. Jeżeli jest to możliwe, warto zamocować je do czoła i boków balkonu. Unika się w tym przypadku przebijania warstwy hydroizolacyjnej.

Kirbud.pl to firma prężnie działająca w branży budowlanej. Przed podjęciem decyzji o budowie domu, czy zakupie mieszkania zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu. Przedstawiamy nowoczesne materiały budowlane, udzielamy wskazówek i porad dotyczących budownictwa. Na łamach naszego serwisu odnajdą Państwo również wiele informacji o produktach do budowy i materiałach wykończeniowych.
Copyright kirbud.pl - Budownictwo Warszawa