Termomodernizacja budynku o konstrukcji trójwarstwowej

Tematyka: Blog

Termomodernizacja budynku o konstrukcji trójwarstwowej to jednoczesna zmiana układu statycznego płyt. Dlatego przed przystąpieniem do prac renowacyjnych niezbędne są oględziny i rozważenie decyzji o wzmocnieniu ścian, które zabezpieczy ten układ warstw przed niekontrolowanym ruchem płyt elewacyjnych.Trzeba pamiętać, że projektowane w przeszłości wielkopłytowe systemy trójwarstwowe nie przewidywały obciążenia ściany osłonowej dodatkowym ociepleniem, zbrojeniem, tynkowaniem, czyli dołożeniem kolejnej warstwy o wadze rzędu kilkunastu kilogramów na 1 m2. W razie potrzeby wzmocnienia ścian trójwarstwowych budynku, należy odnieść się do instrukcji Instytutu Techniki Budowlanej nr 447/2009, nr 374/2002 oraz nr 360/1999 oraz Aprobat Technicznych producentów systemów wzmocnień.

Instalując „wtórne” ocieplenie na budynku z wielkiej płyty, nie wolno też zapominać, że nastąpi ograniczenie dostępu do konstrukcji ścian od zewnątrz na kolejne kilkadziesiąt lat – prace muszą więc być prowadzone z niezwykłą starannością. Ponadto po wykonaniu prac ociepleniowych w budynku wielkopłytowym (zarówno nowoprojektowanym, jak i poddawanym renowacji), ustalenie stanu technicznego płyt, w tym okresowa kontrola stanu płyt oraz systemu wieszaków, jest bardzo utrudniona i niezwykle kosztowna.

Przy renowacji istniejących ociepleń na budynkach wielkopłytowych, łączniki mocujące ocieplenie powinno się osadzać (kotwić) tylko i wyłącznie w warstwie zewnętrznej, czyli tzw. płycie fakturowej (osłonowej), która najczęściej ma niewielką grubość (5-6 cm). Instalacja w warstwie (płycie) nośnej grozi zniszczeniem mocowania (ścięciem łącznika), a w konsekwencji uszkodzeniem wszystkich warstw ocieplenia.

Należy podkreślić, że Aprobaty Techniczne niektórych producentów łączników uwzględniają możliwość ich mocowania w cienkich ścianach betonowych, nawet o grubości około 40 mm. Pamiętajmy, że niezbędnym warunkiem do efektywnego przeprowadzenia ponownego ocieplenia, na już istniejącej izolacji, jest przygotowanie profesjonalnego projektu, poprzedzonego opinią techniczną lub ekspertyzą, w której określone zostaną stan istniejącego ocieplenia i podłoża. Integralną i bardzo istotną częścią takiego projektu powinny być szczegółowe wskazania na temat sposobu mocowania drugiej warstwy izolacji, liczby, układu i funkcji łączników mechanicznych.

Kirbud.pl to firma prężnie działająca w branży budowlanej. Przed podjęciem decyzji o budowie domu, czy zakupie mieszkania zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu. Przedstawiamy nowoczesne materiały budowlane, udzielamy wskazówek i porad dotyczących budownictwa. Na łamach naszego serwisu odnajdą Państwo również wiele informacji o produktach do budowy i materiałach wykończeniowych.
Copyright kirbud.pl - Budownictwo Warszawa