Ocena stanu izolacji termicznej

Tematyka: Dom

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dodatkowego docieplenia, konieczna jest szczegółowa inwentaryzacja istniejącego układu (systemu) ocieplenia oraz podłoża. Ocenę taką należy wykonać etapowo. W pierwszej kolejności trzeba przeprowadzić analizę istniejącej dokumentacji ocieplenia, tj.: projektu technicznego, dziennika budowy, notatek z budowy itp. Na tej podstawie, o ile dokumentacja jest dostępna i rzetelna, należy określić rodzaj zastosowanego systemu, zidentyfikować jego składniki oraz ustalić jego klasyfikację ogniową. Ważnym elementem jest sprawdzenie, jak zostało wykonane mocowanie mechaniczne systemu ocieplenia, w szczególności liczba, rodzaj i rozmieszczenie łączników oraz skuteczność zamocowania.
W pierwszym etapie, przeprowadzona analiza powinna uwzględniać ocenę stanu warstw zewnętrznych ocieplenia (warstwa kleju zbrojona siatką z włókna szklanego i wyprawa tynkarska), sprawdzenie geometrii powierzchni i stanu wykonania obróbki miejsc szczególnych na elewacji. Kolejna faza to ocena w oparciu o wyniki tzw. badań odkrywkowych. Poprzez wycięcie pewnego obszaru istniejącego ocieplenia można ustalić grubości poszczególnych warstw oraz ich stan. W ten sposób można ocenić jakość podłoża ściennego oraz, co istotne, określić stan zamocowania klejowego i/lub zamocowania łącznikami mechanicznymi istniejącego ocieplenia.

Odkrywka pozwoli ustalić stan istniejących łączników mechanicznych: w przypadku trzpieni stalowych można zdiagnozować ewentualne ogniska korozji, w
przypadku trzpieni z tworzywa – zaobserwować pęknięcia struktury łącznika. Na podłożach murowych szczelinowych może wystąpić niepożądane zjawisko tzw. sprężynowania łącznika, co świadczy o tym, że zastosowane mocowanie mechaniczne nie spełnia swojej podstawowej funkcji, tj. stałego docisku izolacji do podłoża.
Istotne jest również rozmieszczenie łączników – najpopularniejsze to mocowanie w układzie typu T oraz obowiązkowe mocowanie mechaniczne izolacji w miejscu jej klejenia do podłoża, co wielokrotnie odbiega od przyjętych standardów. Wykonując odkrywkę, można się także zorientować, jaką zastosowano liczbę łączników na 1 m2 (powinna być zmienna, w zależności od wysokości budynku oraz jego usytuowania, jak również dla stref brzegowych i środkowych, lecz nie mniej niż 4 szt./m2).
Upraszczając: wykonana odkrywka odpowie na pytanie, czy łączniki mechaniczne spełniają swoją funkcję. Wówczas projektant podejmie decyzję o ewentualnym poprawieniu mocowania istniejącej warstwy izolacji.

Kirbud.pl to firma prężnie działająca w branży budowlanej. Przed podjęciem decyzji o budowie domu, czy zakupie mieszkania zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu. Przedstawiamy nowoczesne materiały budowlane, udzielamy wskazówek i porad dotyczących budownictwa. Na łamach naszego serwisu odnajdą Państwo również wiele informacji o produktach do budowy i materiałach wykończeniowych.
Copyright kirbud.pl - Budownictwo Warszawa